Doğum Öncesi Ebeveynlik Hakkında

 

Doğum Öncesi Ebeveynlik, bebeğinize gebe kalmadan önce, gebe kaldığınızda, hamilelik ve doğum sırasında ebeveynlik yapmakla ilgilidir.

Hala rahimde olan bir bebeğin hayatının karmaşıklığına dair son yıllarda yapılan keşifler tek kelimeyle şaşırtıcıdır!

Böyle kısa bir varoluş süresi ile, bir bebek zaten büyük bir farkındalık ve duyarlılığa sahiptir. Tıp, nörobiyoloji, epigenetik, fizyoloji ve psikoloji alanlarındaki araştırmalar, fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal ortamların hamile anne ve bebeği üzerindeki etkisini doğrulayarak doğum öncesi yaşama yeni bir ışık tutuyor.

Bir kadın hamileyken, fiziksel, duygusal ve psikolojik deneyimleri kan biyokimyası yoluyla bebeğiyle paylaştığı bilgilerdir ve bebeğin genetik materyali buna göre düzenlenir ve fiziksel ve zihinsel gelişiminin temeli haline gelir. Bu bilgiler bebeğin hücrelerine ve organlarına kaydedilir ve bu anılar veya izler çocuğun zihni ve karakteri üzerinde ömür boyu etkisi olan programlar haline gelir. Kendini sevme, başkalarına ve daha büyük doğal dünyaya olan sevgi kapasitesi bile bu ilk dönemde kök salmaktadır. Bu nedenle ebeveynlik, bir çiftin bebek istemeye ve planlamaya başladığı andan itibaren hamile kalmadan önce başlar ve doğum öncesi ebeveynliğin anlamı budur.

 

Bilinçli Gebelik

 

Yeni bir hayatı karşılama süreci, gebe kalmadan çok önce başlar. Nitekim, istenen bir hamilelik, ortak bir düşünce, duygu, ortak bir çocuk sahibi olma arzusuyla başlar. Bu olasılığı hayal etmeye başladığımız andan itibaren, zihnimiz, kozmik enerjimiz ve doğanın yaşam gücü, hayatımızda bu eşsiz olayı yaratmak için doğru birleşir.

Gebe kaldığında anne ve babanın genleri bebeklerinin ilk hücresine aktarılır ve bu da yeni fiziksel bedenin temeli olur. Bununla birlikte, epigenetik bilimi, gebe kaldıktan sonra, bu genlerin bir kısmının susturulabileceğini ve diğerlerinin annenin iç yaşamına, kendini nasıl algıladığına ve dünyaya nasıl tepki verdiğine bağlı olarak etkinleştirebileceğini ve hatta değiştirilebileceğini göstermektedir.

Bir çocuk bilinçli olarak sevgi ve uyumla tasarlandığında, bebeğin tüm oluşumuna hakim olacak mükemmel bir fraktal model ortaya çıkar. Bu erken başlangıçtan itibaren, ilk hücre zarları rahimde optimal büyüme sağlayan daha fazla büyüme hormonu reseptörüne sahip olacaktır!

  •  

Bebeğin bakış açısından hamilelik

 

  • Bebeklerimize ve küçük çocuklarımıza davranış şeklimizin daha sonraki yaşamlarında ve fiziksel, duygusal ve entelektüel gelişimlerinde bir etkisi olacağını biliyoruz. Ayrıca, ebeveynlerin yanı sıra yakın aile üyelerinin de sosyal davranışlarının anahtarı olduğunu biliyoruz. Günümüzde bilimsel araştırmalar, doğmamış bebeklerin anne karnının (rahim) içindeki ve dışındaki çevreye karşı savunmasız olduklarını göstermektedir, çünkü doğmamış bebekler bilinçli ve hassas varlıklardır.

    Epigenetik artık sadece genetik geçmişimizin kurbanı olmadığımızı ve genlerin rastgele aktive edilmediğini, ancak harici tetikleyiciler tarafından açıldığını veya kapatıldığını doğrulayabilir. Bu tetikleyiciler besleyici, çevresel (örneğin toksinler), duygusal (iyi veya kötü bir deneyim) olabilir. Dahası, bu çevresel etki bir genin kesin bir şekilde değiştirilmesine yol açabilir!

    Hamilelik sırasında bebek sevilip sevilmediğini hisseder. Annenin hormonları bebeğin biyokimyasını etkiler ve bebekte onunla aynı hisleri yaratır. Doğmamış bir bebeğin bağlanmış, kabul edilmiş ve sevilmiş hissetmesi gerekir.

Annenin bakış açısından gebelik

 

Hamilelik, bir kadının bileceği en derin ve en dönüştürücü yolculuklardan biridir! Kadınlar, gelecek nesli şekillendirmekten ve ilham vermekten sorumludur ve günümüz dünyasında genellikle kendilerini iki zıt yol arasında bulmuşlardır: başarılı bir çalışan kadın olmak, tüm çabalarını işine ve projelerine harcamak veya "mükemmel", besleyici ve şefkatli bir anne olmak. Hayatın gerçekliği, aslında gerçek denge ve uyum içinde olandan çok uzak olabilir.

Bir kadın, bebeğinin gelişimini şekillendirmedeki muazzam rolü hakkında bilgilendirilip eğitildikten sonra, dengesiz bir yaşamda anne sevgisinin uyku gücünü yeniden keşfetmek, türbülansta sakinliği, zorluklarda cesareti ve dinginliği sürdürmek için bilinçli seçimler yapabilir, güçlenmiş hisseder ve yaratıcı ve dönüştürücü özüyle yeniden bağlantı kurar.

Artık annenin hem fiziksel hem de duygusal olarak kendine nasıl baktığının ve deneyimlerinin ve duygularının bebeğinin fiziksel ve psikolojik gelişimini nasıl şekillendirdiğinin önemini anlayabiliriz.

 

 

Babanın bakış açısından gebelik

 

Hamilelik sadece bebeğin gelişimi için değil, aynı zamanda bir anne ve babanın dönüşümsel yolculuğu için de bir zamandır.

Baba, annenin son derece olağanüstü, görkemli bir görevi yerine getirdiği çevrenin koruyucusudur. Umutla, sevgi dolu bir arkadaş olur ve düşünceleri, sevgisi ve dikkati ile ona ilham verir.

İdeal olarak, endişelerini bir kenara bırakmak, destekleyici olmak, mevcut olmak ve bu ortak yolculuğun muhteşemliğinden duyduğu keyfi ifade etmek için çaba gösterecektir. Bu anlar, çocuklarının duygusal ve sosyal zekasının temeli olan tüm derin güvenlik duygularını iletecektir.

 

 

Doğum

 

Bir çok kadın için doğum korkusu o kadar güçlüdür ki bebekleri dünyaya gelmeye hazır olana dek bu konuda hiç konuşmamayı tercih ederler. Belki de hayatlarının bu anında mümkün olduğunca kontrolcü olmak istiyorlar.

Fizyolojik doğumun özelliklerinden biri ritmik doğasıdır: hızlanma ve yavaşlama, bir okyanusun ritmik dalgaları gibi artan ve azalan bir şekilde uterus kasılmaları oluşur. Annenin bedeni rahatsızlığa veya ağrıya içgüdüsel olarak tepki verir, ancak aynı zamanda, özellikle bilinçli nefes alma ve hareket özgürlüğü gibi kaynakları kullanırken iradesinden de etkilenebilir. Bu şekilde kendi iyiliğine ve bebeğinin iyiliğine daha uygun bir yanıt verebilir. Doğum yapan bir anne her zaman kendini güvende ve rahat hissetmeli, kendini istediği gibi ifade etmek, kibar ya da tatlı olmak, bağırmak ya da sessiz olmak, beklenmedik pozisyonları benimsemek ve kendi sezgisini takip etmek için sınır tanımamalıdır.

Doğum, yaşam boyunca bizimle birlikte kalan ve seçimlerle nasıl başa çıktığımızı etkileyen güçlü bir izdir. Bu deneyimi hem anne hem de bebek için saygılı ve sevgi dolu hale getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

 

Doğum Öncesi Yaşamın Anıları (Çocuklar ve Yetişkinler)

 

  • Dr. Akira Ikegawa ve Dr. Masayuki Ohkado gibi Japon Doğum Öncesi Bellek araştırmacıları ve diğer uluslararası cesur ve açık fikirli araştırmacılar, doğum öncesi yaşamımızdan kaynaklanan duygusal bilincimizi yeniden keşfetmemiz için bizi davet ediyor.

    3 ila 4 yaşından itibaren bebekler, gebelikten hamileliğe kadar geçen zamanlarının anılarını hatırlarlar. Çocuklar orijinal bir anlayış ve farkındalık yerinden gelirler, ancak ne yazık ki, tüm gelenekleri ve yargıları ile geleneksel yaşam genellikle bozulmamış bilgilerini bastırır. Doğum Öncesi Bellek, insan fizyolojisi ve psikolojisi hakkında daha aydınlanmış ve daha az indirgeyici bir anlayışına dönüşür.